eISSN: 2299-0046
ISSN: 1642-395X
Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
4/2006
vol. 23
 
Share:
Share:

HLA-Cw*06 allele correlation with early onset of psoriatic arthritis

Aneta Szczerkowska-Dobosz
,
Krzysztof Rębała
,
Magdalena Lange
,
Małgorzata Sokołowska-Wojdyło
,
Michał Sobjanek

Post Dermatol Alergol 2006; XXIII, 4: 175–178
Online publish date: 2006/09/08
Article file
- Korelacja allelu.pdf  [0.24 MB]
Get citation
 
 
Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) definiuje się jako seronegatywne zapalenie stawów współistniejące z łuszczycą [1]. Częstość występowania zapalenia stawów u chorych na łuszczycę waha się od 10 do 42%. Patogeneza ŁZS jest złożona i nie w pełni poznana; składają się na nią czynniki genetyczne, immunologiczne, zaburzenia angiogenezy i układu nerwowego [2]. Za znaczeniem predyspozycji genetycznej przemawiają dane epidemiologiczne, wskazujące na rodzinne występowanie choroby, badania bliźniąt oraz zidentyfikowanie, jak dotąd, kilku loci genowych na różnych chromosomach, wykazujących związek z chorobą (PSORS1-9). Wśród nich najsilniejszą korelację opisano dla locus PSORS-1 (psoriasis susceptibility 1) w obrębie regionu MHC (major histocompatibility complex) na chromosomie 6p21, dlatego uważa się, że główny czynnik odpowiedzialny za powstanie łuszczycy i jej odmian, w tym łuszczycowego zapalenia stawów, jest zlokalizowany właśnie w tym rejonie. Szacuje się, że gen/geny podatności na łuszczycę umiejscowione w obrębie PSORS-1 odpowiadają za 35–50% genetycznej predyspozycji do choroby [3]. Rejon ten obejmuje ok. 300 kb (kilo-base, tysiąc par zasad). Wśród licznych genów zlokalizowanych w obrębie PSORS-1 szczególną uwagę kieruje się na allel HLA Cw6 i jego specyficzny wariant – HLA-Cw*06, który jest jednym z najbardziej intensywnie badanych genów związanych z powstaniem łuszczycy, szczególnie rozpoczynającej się w młodym wieku (łuszczyca typu I). Doniesienia dotyczące częstości występowania allelu Cw*06 u chorych z łuszczycowym zapaleniem stawów są mniej liczne. Wyniki większości badań wskazują na związek allelu Cw*06 z wczesnym początkiem tej ciężkiej odmiany łuszczycy [4, 5].
Produkty genów HLA-C stanowią glikozylowany łańcuch ciężki (45 kDa) niekowalencyjnie powiązany z β2-mikroglobuliną (12 kDa). Każde z loci tej klasy koduje łańcuch ciężki antygenu klasy I, a cały region obejmuje ponad 1,5 mln zasad. Do oznaczania produktów genów HLA stosuje się obecnie metody molekularne, przewyższające pod względem czułości i swoistości metody serologiczne. W praktyce najczęściej stosowane są 2 techniki PCR: PCR-SSP (sequence specific primer) i PCR-SSO (sequence specific oligonukleotide).
Celem niniejszej pracy była ocena i porównanie częstości występowania alleli HLA locus C z wykorzystaniem metody PCR-SSP w populacji chorych na łuszczycowe zapalenie stawów i w grupie kontrolnej, oraz ich korelacja z wiekiem chorych, w którym po raz pierwszy pojawiły się zmiany łuszczycowe i zapalenie stawów.

Materiał i metody
Badaniami objęto 41 niespokrewnionych osób z łuszczycowym zapaleniem stawów (25 kobiet i 16 mężczyzn), leczonych w Klinice Dermatologii, Alergologii i Wenerologii Akademii Medycznej w Gdańsku w latach 2002–2004. Łuszczycowe zapalenie stawów definiowano jako seronegatywne zapalenie stawów współistniejące z łuszczycą [1]. U wszystkich pacjentów rozpoznanie łuszczycowego zapalenia stawów było potwierdzone przez lekarza reumatologa. Zmiany skórne klinicznie odpowiadały obrazowi łuszczycy zwyczajnej o różnym stopniu ciężkości.
Genomowy DNA izolowano z 5 ml krwi obwodowej pacjentów za pomocą metody nieenzymatycznej wg Laghiri i Nurnbergera [6]. Stężenie wyizolowanego DNA oceniano metodą fluorometryczną. Do amplifikacji wybranego odcinka DNA locus-C zastosowano zestaw odczynników firmy Dynal AllSet HLA-Cw-low resolution z 23 parami starterów. Amplifikację DNA prowadzono w aparacie Mastercycler Gradient firmy Zeiss. Produkty reakcji PCR poddano rozdziałowi elektroforetycznemu na 1,5% żelu agarozowym w obecności bromku etydyny. Wyniki odczytywano w transiluminatorze w świetle UV.
Do porównania częstości antygenów HLA-locus C w populacji chorych oraz w grupie kontrolnej zastosowano test χ2 z poprawką Yatesa. Wartości P skorygowano (pcorr), mnożąc je przez liczbę porównań w locus HLA-C (15 porównań).
Do oceny różnic wieku, w którym rozpoczęła się łuszczyca i zapalenie stawów u chorych Cw*06-dodatnich i Cw*06-ujemnych, zastosowano test U Manna-Whitneya. Wartości względnego ryzyka (RR – relative risk) obliczono, stosując metodę Woolfa. Badanie uzyskało zgodę Komisji Bioetycznej Akademii Medycznej w Gdańsku.

Wyniki
Tabela 1. przedstawia wyniki typowania alleli HLA-locus C u 41 pacjentów z ŁZS oraz u 80 osób z grupy kontrolnej. Wyniki wskazują, że w grupie chorych z łuszczycowym zapaleniem stawów częściej niż w populacji zdrowej występuje allel Cw*06 (56 vs 18,7%; c2=12,91; p=0,0003; pc=0,004, RR=5,54, OR=3,76). Na ryc. 1. przedstawiono przykład fenotypu chorego z łuszczycowym zapaleniem stawów, homozygoty Cw*06 (obraz elektroforetyczny).
Częstości pozostałych 14 alleli HLA-locus C były podobne w obu badanych populacjach. Średni wiek, w którym pojawiły się zmiany łuszczycowe na skórze w grupie chorych z ekspresją allelu Cw*06, wynosił 21,4±8,8 lat i był znamiennie niższy niż w grupie chorych Cw*06 ujemnych (29,0±11,3 lat) (p=0,001) (tab. 2.). Średni wiek chorych, w którym po raz pierwszy pojawiło się zapalenie stawów, był znamiennie niższy u chorych Cw*06-dodatnich w porównaniu z chorymi Cw*06-ujemnymi (25,7±10,2 vs 33,8±10,6; p=0,008).


Omówienie wyników
Korelacja łuszczycy zwyczajnej z antygenami zgodności tkankowej (HLA – human leukocyte antigens) jest znana od dawna i potwierdzona w badaniach dotyczących odmiennych populacji. Mniej liczne doniesienia dotyczą związku układu HLA z rzadziej występującymi odmianami łuszczycy, w tym z łuszczycą stawową. W tej postaci choroby, ze względu na jej różnorodną kliniczną ekspresję, interpretacja wyników badań genetycznych jest bardziej złożona. U chorych z łuszczycowym zapaleniem stawów częściej niż w całej populacji występują antygeny HLA klasy I: B13, B16 (B38/B39), B17, B27 i Cw6 i klasy II: DR4, DR7, DQw3 [2, 4, 7–9]. Badania dowodzą, że najsilniejsza korelacja dotyczy antygenu Cw6 [4, 7, 10–12]. Jednak związek częstszego występowania tego allelu z łuszczycowym zapaleniem stawów wydaje się zależeć w większym stopniu od współistnienia łuszczycy niż zapalenia stawów. W badanej populacji chorych częstość allelu Cw*06 była znamiennie wyższa w porównaniu z częstością jego występowania w grupie kontrolnej. Obserwacja ta jest zgodna z innymi doniesieniami [4, 10]. Wyniki tylko nielicznych prac nie potwierdzają tej korelacji [8, 13]. Badania zapoczątkowane przez Henselera i Christophersa w 1984 r., a potwierdzone przez różnych badaczy w odmiennych populacjach chorych na łuszczycę wykazały, że antygen Cw6 jest nie tylko markerem genetycznym łuszczycy. Jego występowanie zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę u osób młodych – w 2. i 3. dekadzie życia. Występowanie antygenu Cw6 w fenotypie HLA chorych na łuszczycę stało się jednym z kryteriów wprowadzonego podziału łuszczycy zwyczajnej na typ I i II [12]. Typ I choroby reprezentują chorzy Cw6(+), z wczesnym początkiem choroby, zaś typ II chorzy Cw6(-), z późnym jej początkiem.
Związek występowania antygenu Cw6 z wczesnym początkiem zmian skórnych w łuszczycowym zapaleniu stawów po raz pierwszy zaobserwowała Gladman, badając populację 94 chorych z ŁZS. Autorka nie stwierdziła korelacji występowania Cw6 z wiekiem chorych, w którym po raz pierwszy pojawiły się zmiany stawowe, i wysunęła sugestię, że ekspresja allelu Cw6 predysponuje do wczesnego pojawienia się zmian skórnych, nie ma natomiast wpływu na wiek chorych, w którym rozpoczyna się zapalenie stawów [4]. Podobne wyniki uzyskali Al-Heresh i wsp. [5]. W analizowanej grupie chorych stwierdzono wyraźny związek ekspresji allelu Cw*06 z wczesnym pojawieniem się łuszczycowych zmian na skórze. Średni wiek, w którym pojawiła się łuszczyca u chorych Cw6-dodatnich, wynosił 21,4 roku, zaś u chorych Cw6-ujemnych 26 lat (p=0,001). Podobną korelację zanotowano także w odniesieniu do wieku chorych, w którym po raz pierwszy pojawiło się zapalenie stawów. Średni wiek chorych Cw6-dodatnich, w którym pojawiły się bóle stawowe, wynosił 25,7 roku, zaś u chorych Cw6-ujemnych 33,8 roku (p=0,008). Ze względu na małą liczebność populacji chorych poddanych badaniu obserwacja ta wymaga dalszego potwierdzenia w oparciu o analizę większej populacji chorych na ŁZS.
Wyniki przeprowadzonych badań potwierdzają korelację allelu Cw*06 z łuszczycowym zapaleniem stawów, wskazują także, że ekspresja allelu Cw*06 wiąże się nie tylko z większą podatnością na ŁZS, lecz wpływa również na kliniczną ekspresję choroby.


Piśmiennictwo
1. Gladman DD. Psoriatic arthritis. Rheum Dis Clin N Am 1998; 24, 829-44.
2. Bowcock A, Cookson W. The genetics of psoriasis, psoriatic arthritis and atopic dermatitis. Hum Mol Genet 2004; 13: 43-55.
3. Trembath RC, Clough RL, Rosbotham JL, et al. Identification of a major susceptibility locus on chromosome 6p and evidence for further disease loci revealed by a two stage genome-wide search in psoriasis. Hum Mol Genet 1997; 6: 813-20.
4. Gladman DD, Cheung C, Chang-Ming N, et al. HLA-C locus alleles in patients with psoriatic athritis (PsA). Hum Immunol 1999; 60: 259-61.
5. Al-Heresh A, Proctor J, Jones S, et al. Tumor necrosis factor-a polymorphism and the HLA-Cw*0602 allele in psoriatic arthritis. Rheumatol 2002; 41: 525-30.
6. Lahiri DK, Nurnberger J. A rapid non-enzymatic non-enzymatic method for the preperation of HMW DNA from blood for RLFP studies. Nucleic Acids Res 1991; 19: 5444.
7. Alenius G, Jidell E, Nordmark L, et al. Disease manifestation and HLA antigens in psoriatic arthritis in Northern Sweden. Clin Rheumatol 2002; 21: 357-62.
8. Ansell B, Beeson M, Hall P, et al. HLA and juvenile psoriatic arthritis. Br J Rheumatol 1993; 32: 836-7.
9. Queiro R, Torre J, Gonzales S, et al. HLA antigens may influence the age of onset of psoriasis and psoriatic arthritis. J Rheumatol 2003; 30: 505-12.
10. Szczerkowska-Dobosz A, Placek W, Szczerkowska Z, et al. Psoriasis vulgaris with the early and late onset-HLA phenotype correlations. Arch Immunol Ther Exp 1996; 44: 265-69.
11. Gudjonsson J, Karason A., Antonsdottir A, et al. Psoriasis patients who are homozygous for the HLA-Cw*0602 allele have a 2.5 fold increased risk of developing psoriasis compared with Cw6 heterozygotes. Br J Dermatol 2003; 148: 233-5.
12. Henseler T, Christophers E. Psoriasis of early and late onset-characterisation of two types of psoriasis vulgaris. J Am Acad Dermatol 1984; 13: 450-6.
13. Gonzales S, Brautbar C, Martinez-Borra J, et al. Polymorphism in MICA rather than HLA-B/C genes is associated with psoriatic arthritis in the Jewish population. Hum Immunol 20
Copyright: © 2006 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.