eISSN: 2299-0046
ISSN: 1642-395X
Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
5/2010
vol. 27
 
Share:
Share:

Case report
Eccrine poroma (poroma eccrinale): clinical, histological, histochemical and immunohistochemical study of a case

Aleksandra Budzińska
,
Monika Bowszyc-Dmochowska
,
Daria Strzelecka-Węklar
,
Aldona Woźniak

Post Dermatol Alergol 2010; XXVII, 5: 445–448
Online publish date: 2010/11/15
Article file
- Gruczolak potowy.pdf  [2.06 MB]
Get citation
 
 

Wprowadzenie

Gruczolak potowy przewodowy (poroma eccrinale) to rzadki nowotwór łagodny pochodzący z przewodów wyprowadzających gruczołów potowych [1]. Występuje najczęściej u osób w średnim wieku, choć może pojawiać się również u dzieci [2]. W większości przypadków ma charakter zmiany pojedynczej, mnogie ogniska należą do rzadkości [2–4]. Najczęstsze lokalizacje nowotworu to dłonie i podeszwy stóp, rzadziej jest to tułów, szyja oraz głowa. Wygląd makroskopowy poroma eccrinale jest mało charakterystyczny. Najczęściej bywa błędnie diagnozowany jako brodawka łojotokowa oraz rak podstawnokomórkowy [3]. Podstawą rozpoznania nowotworu jest badanie histopatologiczne, a standardem leczenia wycięcie chirurgiczne zmiany [1, 5, 6].
W niniejszej pracy opisano kobietę z poroma eccrinale bocznej powierzchni nosa, u której ze względu na nietypową lokalizację zmiany wysunięto podejrzenie raka podstawnokomórkowego, a ostateczne rozpoznanie ustalono na podstawie badania mikroskopowego.

Opis przypadku

Kobieta 61-letnia zgłosiła się do ambulatorium Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu z powodu niebolesnej zmiany o średnicy 1 cm zlokalizowanej na bocznej powierzchni nosa po stronie prawej. Pacjentka obserwowała ognisko chorobowe od kilkunastu lat. W badaniu przedmiotowym w dniu przyjęcia stwierdzono zmianę średnicy 1 cm złożoną z sino-różowo--brunatnych, połyskliwych guzków (ryc. 1.). Klinicznie obraz mógł odpowiadać rakowi podstawnokomórkowemu.
Pobrano wycinek do badania histopatologicznego i stwierdzono lite ogniska wyrastające z dolnych warstw naskórka w głąb skóry właściwej szerokimi, dobrze odgraniczonymi od zrębu pasmami (ryc. 2. A). Ogniska zbudowane były z drobnych komórek, mniejszych niż komórki naskórka, o okrągłych zasadochłonnych jądrach, bez palisadowego układu na obwodzie. W centrum jednej z odnóg widoczna była cysta (ryc. 2. B). W brzeżnej części ognisk obserwowano „prześwity” gruczołowe, wysłane kwasochłonnym, PAS-dodatnim, diastazoopornym oskórkiem (ryc. 2. C, D). Nie stwierdzono cech atypii jądrowej. Komórki w obrębie ognisk gruczolaka wykazywały obecność PAS--dodatniego, diastazowrażliwego glikogenu w cytoplazmie (ryc. 2. E). W prześwitach gruczołowych na obwodach ognisk metodą immunohistochemiczną stwierdzono antygen karcynoembrionalny (CEA) (ryc. 2. F). Na podstawie badania mikroskopowego rozpoznano poroma eccrinale. Chorą skierowano do chirurga. Zmianę usunięto w całości w znieczuleniu miejscowym, z marginesem 0,2 cm skóry zdrowej. Zabieg przebiegł bez powikłań. Chora pozostaje pod kontrolą przyklinicznej poradni dermatologicznej.

Omówienie

Pierwsze opisy poroma eccrinale pochodzą z 1956 r., zawdzięczamy je Pinkusowi i wsp. Jak już wspomniano, nowotwór ten występuje stosunkowo rzadko i stanowi 10% wszystkich nowotworów wywodzących się z gruczołów potowych. Etiologia gruczolaka potowego przewodowego nie jest jasna, w literaturze opisane są pojedyncze przypadki występowania nowotworu po urazie oraz po ekspozycji na promieniowanie. Opisywano również przypadki występowania i szybkiego wzrostu gruczolaka u ciężarnych kobiet, dopatrując się w ciąży czynnika spustowego tego i innych nowotworów [7].
Opisywany nowotwór występuje najczęściej w 4. dekadzie życia [2, 7], choć znane są przypadki poroma eccrinale u dzieci [2]. Płeć i rasa nie wpływają na częstość pojawiania się poroma eccrinale, nie ma również doniesień o przypadkach rodzinnego występowania nowotworu [7].
Klinicznie gruczolak manifestuje się guzkiem wielkości kilkunastu milimetrów, barwy różowej bądź czerwonosinej [1, 6], choć może mieć kolor otaczającej skóry [4]. Zwykle jest kopulasty lub płasko-wyniosły, otoczony pierścieniem zgrubiałego naskórka [1]. Niekiedy na jego powierzchni mogą być widoczne nadżerki lub strup [5]. Typową lokalizacją nowotworu są miejsca obfite w gruczoły potowe – powierzchnie boczne stóp oraz dłonie. Rzadziej poroma eccrinale można spotkać na tułowiu, głowie i szyi. W literaturze zagranicznej opisane są pojedyncze przypadki nietypowych lokalizacji gruczolaka, do których należy między innymi nos [7], jak u prezentowanej chorej, oraz przewód słuchowy zewnętrzny [8].
Guzy te prawie zawsze występują jako zmiany pojedyncze, postacie mnogie spotykane są niezwykle rzadko – dotąd odnotowano jedynie 5 takich przypadków [2]. Co więcej, autorzy tych prac sugerują możliwą współzależność rozwoju nowotworów z radioterapią, albowiem w większości przypadków rozwijały się one w obszarze objętym promieniowaniem [2].
W obrazie mikroskopowym poroma eccrinale widoczne są lite gniazda komórek nabłonkowych, rozrastające się szerokimi pasmami, rozpychająco od naskórka w głąb skóry właściwej, ostro odgraniczone od otoczenia. W ich obrębie widoczne są drobne otworki i torbielki, wyścielone kwasochłonnym, PAS-dodatnim, diastazoopornym oskórkiem, które odpowiadają strukturom przewodowym [9, 10]. Struktury przewodowe wykazują również ekspresję błonowego antygenu naskórkowego [11]. Komórki guza są małe, jednorodne o kształcie sześcienno-wielopłaszczyznowym, z małym, umieszczonym w centrum jądrem i jasną, kwasochłonną cytoplazmą. Zawsze widoczne są w centrum ogniskowe przejaśnienia wewnątrz cytoplazmy, co odpowiada obecności glikogenu, również PAS- -dodatniego, ale diastazowrażliwego [9]. Nierzadko spotykane są ogniska martwicy i figury podziału, natomiast zrąb włóknisty ma bogate unaczynienie. Na podstawie obrazu mikroskopowego wyróżnia się dwie odmiany poroma eccrinale: wewnątrznaskórkową, hidroacanthoma simplex, prezentującą tzw. „zjawisko Borst-Jadassohna” oraz podnaskórkową – dermal duct tumor [1, 9, 10, 12]. Uważa się, że nowotwór pochodzi ze śródnaskórkowych części przewodów wyprowadzających gruczołów potowych [9], jednak Watanabe i wsp., na podstawie immunohistochemicznej analizy ekspresji keratyn, wykazali podobieństwo komórek poroma do komórek podstawnych skórnych odcinków przewodów wyprowadzających gruczołów ekrynowych [13]. Ten skórny nowotwór nabłonkowy wykazuje ekspresję antygenu karcynoembrionalnego. Jest on wykrywany na wewnętrznej powierzchni prześwitów gruczołowych i torbielek [13].
Dyskusyjna jest potencjalna złośliwość poroma eccrinale. Nieleczony przez lata ulega transformacji, która prowadzi do rozwoju malignant eccrine poroma, czego klinicznym wykładnikiem może być krwawienie, świąd oraz ból [14]. Walsh [15] w swojej pracy podaje, że proces zezłośliwienia może trwać od 6 tygodni do 50 lat, zwykle jest to 8 lat. Nie zawsze jednak postać złośliwa rozwija się z łagodnej, bowiem porocarcinoma może powstać de novo [16]. W odróżnieniu od zmiany łagodnej, złośliwa charakteryzuje się agresywnym wzrostem, głębokim naciekaniem skóry, często daje przerzuty do węzłów chłonnych, płuc oraz innych narządów wewnętrznych [17].
Histologicznie porocarcinoma zbudowany jest z polimorficznych komórek typu podstawnego z obfitą kwasochłonną cytoplazmą oraz niedojrzałych keratynocytów występujących pojedynczo lub tworzących skupiska. Rzadko spotykana jest postać środnaskórkowa z różnicowaniem w kierunku struktur przewodowych oraz z przejaś­nieniem wewnątrz cytoplazmy, które podobnie jak poroma eccrinale wykazują ekspresję błonowego antygenu naskórkowego i antygenu karcynoembrionalnego [17, 18]. Nowotwór ten może dawać wznowę nawet u 25% chorych po kilku miesiącach od operacji. U około 1/3 pacjentów mogą występować przerzuty [17, 19], co wymaga pooperacyjnej radio- i chemioterapii (doksorubicyna, winkrystyna, mitomycyna C i 5-fluorouracyl). Cechami źle rokującego porocarcinoma są duża liczba nieprawidłowych mitoz, naciekanie naczyń chłonnych oraz głębokość naciekania guza powyżej 7 mm. W przypadku zajęcia regionalnych węzłów śmiertelność przekracza 65% [20].
Na poziomie klinicznym diagnostyka różnicowa poroma eccrinale obejmuje raka podstawnokomórkowego, kolczystokomórkowego, brodawkę łojotokową, bezbarwnikowego czerniaka, włókniaka [6], a także wspomnianą powyżej postać złośliwą nowotworu [14]. W opisywanym przypadku wygląd makroskopowy sugerował raka podstawnokomórkowego. Badaniem rozstrzygającym jest ocena mikroskopowa, natomiast metodą terapeutyczną wycięcie chirurgiczne zmiany.
Podsumowując – poroma eccrinale jest nadal mało poznaną jednostką chorobową i stanowi dla klinicystów ciągłe wyzwanie zarówno diagnostyczne, jak i lecznicze. Z uwagi na to, że występuje rzadko, w piśmiennictwie nie ma obszerniejszych publikacji na temat diagnostyki i terapii tego nowotworu, a większość prac to opisy przypadków.

Podziękowania

Autorzy pracy dziękują dr. hab. n. med. Marianowi Dmochowskiemu za cenne uwagi merytoryczne oraz pomoc w przygotowaniu ikonografii.

Piśmiennictwo

 1. Baran E. Nowotwory skóry. Galaktyka, Łódź 2008.  
2. Mahlberg M, McGinnis K, Draft K. Multiple eccrine poromas in the setting of total body irradiation and immunosuppression. J Am Acad Dermatol 2006, 55: 46-9.  
3. Altamura D, Piccolo D, Lozzi G, et al. Eccrine poroma in an unusal site: a clinical and dermoscopic simulator of amelanotic melanoma. J Am Acad Dermatol 2005; 53: 539-41.  
4. Moore T, Orman H, Helm K, et al. Poromas of the head and neck. J Am Acad Dermatol 2001; 44: 48-52.  
5. Braun-Falco O, Plewig G, Wolf H, et al. Dermatologia. Czelej, Lublin 2004.  
6. Jabłońska S, Chorzelski T. Choroby skóry. PZWL, Warszawa 1980.  
7. Martin-Neda F, Bastinduy M, Carbera A, et al. A rapidly growing eccrine poroma in a pregnant woman. J Am Acad Dermatol 2004; 50: 124-6.  
8. Harada T, Miyamoto T, Takahashi, et al. Eccrine poroma in the external auditory canal. Otolaryngol Head Neck Surg 2003; 128: 439-40.  
9. Lever WF, Schaumburg-Lever G. Histopathology of the skin. JB Lippincott Company, Philadelphia 1990.
10. Woźniak L, Giryń I. Atlas histopatologii skóry. PZWL, Warszawa 1987.
11. McKee PH, Marsden RA. A concise Atlas of Dermatopathology. Gower Medical Publishing, London 1993.
12. Champion RH, Burton JL, Eling FJG. Rook/Wilkinson/Ebling: Textbook of Dermatology. Blackwell Scientific Publications, Oxford 1992.
13. Watanabe S, Mogi S, Ichikawa E, et al. Immunohistochemical analysis of keratin distribution in eccrine poroma. Am J Pathol 1993; 142: 231-9.
14. Jagdeo J, Robinson-Bostom L, Long T, et al. Unusal clinical presentation of benign eccrine poroma. J Am Acad Dermatol 2006; 54: 733-74.
15. Walsh M. A case of eccrine porocarcinoma. J R Soc Med 1990; 83: 529-30.
16. Brown J. Eccrine porocarcinoma. Dermatol Ther 2008; 21: 433-88.
17. Bronikowska-Kolasa A, Wdowiak L, Wojnowska D. Rzadko występujące nowotwory złośliwe skóry wywodzące się z gruczołów potowych. Nowa Medycyna – Dermatologia VI, 2005; 12: 45-50.
18. O’Toole G, Gateley D. Malignant eccrine poroma of the hand. J R Soc Med 1999; 92: 410.
19. Ameen M, Kwan J, Mortimer PS. Metastatic eccrine porocarcinoma presenting with lymphodenoma. Br J Dermatol 2004; 150: 607-9.
20. Snow S, Raizner G. Eccrine porocarcinoma of the face. J Am Acad Dermatol 1992; 27: 306-11.
Copyright: © 2010 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.