W dniach 17–18 maja 2012 r. w Bydgoszczy w hotelu Holliday Inn obyła się III Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Angiologicznego. Tym razem hasło przewodnie konferencji brzmiało „Od nauki do zintegrowanej praktyki”. Konferencja podobnie jak 2 i 4 lata wcześniej cieszyła się dużym zainteresowaniem pielęgniarek, fizjoterapeutów i lekarzy. Organizatorami konferencji były Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Angiologicznego, Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego CM UMK w Bydgoszczy, Katedra i Klinika Chirurgii Naczyniowej i Angiologii CM UMK w Bydgoszczy oraz Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy. Konferencja zgromadziła ponad 300 osób z terenu całej Polski.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonała Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Angiologicznego oraz redaktor naczelna czasopisma „Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne” prof. Maria T. Szewczyk, która przywitała przybyłych gości, m.in. przedstawicieli Departamentu Pielęgniarek i Położnych MZ, dyrektor Centrum Kształcenia Pielęgniarek i Położnych dr Barbarę Kot-Doniec, konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego dr Annę Koper, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Poznaniu doc. Krystynę Jaracz, przewodniczącą Okręgowej Izby PiP w Bydgoszczy oraz wielu innych zacnych gości i uczestników konferencji. Następnie dr B. Kot-Doniec zapoznała uczestników z najnowszą propozycją Centrum i możliwościami kształcenia podyplomowego pielęgniarek. Profesor Maria T. Szewczyk wyróżniła osoby, które aktywnie uczestniczą i wpływają na rozwój naukowy Towarzystwa, m.in. przewodniczącego Komitetu Naukowego prof. Arkadiusza Jawienia, który od początku aktywnie wspiera działalność i rozwój PTPA, podziękowała także prof. Jawieniowi za pełnienie przez 4 lata funkcji redaktora naczelnego czasopisma. Wśród osób, które zostały wyróżnione przez przewodniczącą, był m.in. zespół z Krakowa ze Szpitala Bonifratów (mgr Krystyna Samborska, mgr Teresa Socha, mgr Alina Zimmer), dr Anna Spannbauer z Instytutu Fizjoterapii WNoZ, Collegium Medicum UJ w Krakowie, przedstawiciel Akademii Wychowania Fizycznego (dr Piotr Mika), sekretarze naukowi czasopisma „Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne” (dr Justyna Cwajda-Białasik, dr Katarzyna Cierzniakowska) oraz mgr Anna Małkowska, mgr Paulina Mościcka i dr Zbigniew Banaszkiewicz jako osoby zaangażowane w rozwój od początku działalności PTPA. Z uwagi na to, że w przyszłym roku prof. Maria T. Szewczyk i Zarząd kończą już drugą kadencję przewodniczenia PTPA, podziękowała wszystkim osobom za współpracę, w tym również wydawnictwu Termedia. Przewodniczący Komitetu Naukowego prof. Arkadiusz Jawień odczytał listy gratulacyjne, które napłynęły z różnych instytucji i towarzystw naukowych. W imieniu wszystkich miłośników PTPA złożył na ręce prof. Marii T. Szewczyk życzenia, wyrażając w ten sposób ogromną wdzięczność za wkład, wieloletnie zaangażowanie w rozwój Towarzystwa PTPA i pielęgniarstwa polskiego.
Wykład inauguracyjny na temat Roli pielęgniarki w skriningu tętniaków aorty brzusznej przedstawił prof. Arkadiusz Jawień. Uroczyste otwarcie konferencji zakończono pięknym koncertem Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, któremu przewodniczył prof. Wojciech Pospiech.
Podczas przerwy na kawę była możliwość przywitania się i poznania uczestników konferencji, a także wymiany doświadczeń. Następnie odbyła się I Sesja plenarna zatytułowana „Problemy kliniczne i pielęgnacyjne, rehabilitacyjne i psychospołeczne w chirurgii naczyniowej”, której przewodniczyli dr hab. Krystyna Jaracz, prof. Maria T. Szewczyk i prof. Arkadiusz Jawień. W jej trakcie przedstawiono sześć wykładów. Po zakończeniu I sesji wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na uroczystą kolację.
Kolejny dzień konferencji rozpoczął się również od sesji plenarnej zatytułowanej „Owrzodzenia kończyn dolnych o etiologii naczyniowej – opieka kompleksowa”, przewodniczyli jej dr Piotr Mika, dr Justyna Cwajda-Białasik, dr Mariusz Kózka. Po wystąpieniach prelegentów odbyła się dyskusja, Sesja III dotyczyła tematyki raka jelita grubego, w czasie jej trwania prelegenci przedstawili osiem prac. Jednocześnie z Sesją III odbywały się warsztaty dotyczące pomiaru wskaźnika kostka–ramię. Sesja IV poświęcona została badaniom naukowym w pielęgniarstwie, przewodniczyli jej dr Ewa Barczykowska, dr Anna Spannbauer, mgr Krystyna Samborska, prof. Krystyna Jaracz, w czasie sesji prelegenci przedstawili dziewięć prac. Po owocnych obradach był czas na przerwę, by ponownie powrócić na salę konferencyjną i uczestniczyć w Dyskusji Panelowej zatytułowanej „Programy profilaktyczne i edukacyjne na podstawie badań i doświadczeń”. Tym razem za stołem prezydialnym uczestnicy mieli możliwość wziąć udział w długiej interesującej dyskusji z prof. Marią T. Szewczyk, dr Justyną Cwajdą-Białasik, dr Katarzyną Cierzniakowską, mgr Aleksandrą Popow, dr Ewą Barczykowską, lek. Łukaszem Wodą i mgr psych. Magdaleną Smoczyńską. W trakcie trwania dyskusji prelegenci przedstawili pięć prac.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wystawy firm prezentujących m.in. nowoczesne opatrunki, sprzęt do zaopatrzenia stomii, materiały kompresyjne, a także środki do pielęgnacji skóry.
Późnym sobotnim popołudniem prof. Maria T. Szewczyk podsumowała wszystkie sesje i zakończyła III Konferencję, dziękując wszystkim gościom przybyłym z całej Polski za udział w tym spotkaniu, ogromne zainteresowanie i zaangażowanie oraz komitetom naukowym i organizacyjnym za wsparcie i pomoc podczas organizacji III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej.