W dniach 18–19 maja 2023 r. w City Hotel Bydgoszcz odbyła się IX Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Angiologicznego. Głównym celem tegorocznego spotkania była prezentacja nowości w interdyscyplinarnej, zintegrowanej opiece pielęgniarskiej w chirurgii ogólnej, naczyniowej i angiologii. W Konferencji uczestniczyło niemal 250 osób z całego kraju (ryc. 1). Zaproszono prelegentów z ośmiu uniwersytetów z całej Polski.
Konferencję otworzyła prof. dr hab. n. med. Maria T. Szewczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Angiologicznego (ryc. 2). Prof. Szewczyk powitała wszystkich zebranych, podziękowała za udział partnerom i sponsorom uczestniczącym w tym wydarzeniu oraz przedstawiła historię PTPA. Patronat merytoryczny i nadzór naukowy nad wydarzeniem sprawowali: Katedra Pielęgniarstwa Zabiegowego, Zakład Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Leczenia Ran Przewlekłych Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Katedra i Klinika Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Angiologicznego. Patronat nad Konferencją objęli: wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum w Bydgoszczy, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Toruniu, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych we Włocławku oraz stowarzyszenie Stoma LIFE. Wśród gości honorowych byli: prof. dr hab. n. med. Kornelia Kędziora-Kornatowska, prorektor ds. Collegium Medicum w Bydgoszczy, prof. dr hab. n. o zdr. Alina Borkowska, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum w Bydgoszczy, dr hab. n. o zdr. Dorota Kozieł, prof. UJK, prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, oraz dr hab. n. med. Mariusz Wysokiński, prof. UML, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Wykład inauguracyjny dotyczący zakażenia ran wygłosiła prof. dr hab. n. med. Eugenia Gospodarek, kierownik Katedry Mikrobiologii Collegium Medicum w Bydgoszczy.
Pierwsza sesja poświęcona była nowościom w chirurgii przewodu pokarmowego z punktu widzenia pielęgniarki i chirurga. Prowadzili ją prof. Borkowska, prof. Kozieł, dr n. med. Katarzyna Cierzniakowska i dr hab. n. med. Maciej Michalik, prof. UMK z Katedry Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej Collegium Medicum w Bydgoszczy (ryc. 3). W sesji zaprezentowano pięć bardzo interesujących prac. Pierwsza z nich dotyczyła otyłości, chorobę tę omówił prof. Michalik. Prof. Kozieł zreferowała zagadnienia związane z ostrym zapaleniem trzustki. Kolejne prace na temat leczenia bariatrycznego zaprezentowali: dr Tomasz Zwoliński z Katedry Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej Collegium Medicum w Bydgoszczy, który skupił się na leczeniu chirurgicznym, a dr Cierzniakowska przedstawiła wyniki badań dotyczących jakości życia chorych po operacjach bariatrycznych. Dr n. o zdr. Anna Spannbauer z Kliniki Chirurgii Instytutu Fizjoterapii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie podjęła trudną tematykę związaną z przygotowaniem rehabilitacyjnym do zabiegu chirurgicznego chorych z dużą przepukliną brzuszną.
Druga sesja poświęcona była nowościom w opiece pielęgniarskiej w chirurgii naczyniowej i angiologii. Przewodniczyli dr n. med. Paweł Brazis i dr n. med. Paweł Wierzchowski z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Collegium Medicum w Bydgoszczy. Zaprezentowanych zostało siedem bardzo interesujących prac, były to prace oryginalne i jedna praca kazuistyczna. Po zakończeniu sesji był czas na dyskusję z prelegentami. Ostatnim wykładem prof. dr hab. n. med. Marzenna Bartoszewicz wprowadziła uczestników Konferencji w tematykę biofilmu. Część merytoryczną zakończyły dwa warsztaty. Pierwszy poprowadziła dr n. o zdr. Paulina Mościcka z Katedry Pielęgniarstwa Zabiegowego Collegium Medicum w Bydgoszczy. W jego trakcie oceniano czynniki gojenia się owrzodzeń żylnych. Podczas drugiego warsztatu dr n. med. inż. Sławomir Pyszniak poruszył zagadnienie kompresjoterapii.
Po warsztatach odbyło się sprawozdawczo-wyborcze Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Angiologicznego, na którym wyłoniono kandydatów na kolejną kadencję (ryc. 4).
Drugi dzień Konferencji rozpoczęły warsztaty. Fakty i mity leczenia żywieniowego chorego z raną przewlekłą przybliżyła dr Mościcka, a mgr farm. Marzena Korbecka zaprezentowała opatrunki specjalistyczne firmy TZMO.
Trzecia sesja dotyczyła interdyscyplinarnej opieki w klinikach zabiegowych. Przewodniczyli prof. dr hab. n. med. Robert Ślusarz z Katedry Pielęgniarstwa Zabiegowego Collegium Medicum w Bydgoszczy, dr Spannbauer oraz dr Justyna Cwajda-Białasik z Katedry Pielęgniarstwa Zabiegowego Collegium Medicum w Bydgoszczy (ryc. 5). Pierwszy wykład wygłosił prof. dr hab. n. med. Leszek Kubisz z Katedry Biofizyki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu na temat biofizycznego wpływu kolagenu rybiego na proces gojenia owrzodzeń. Kolejnym poruszanym tematem była higiena rąk, a zagadnienia związane z jej przestrzeganiem przedstawiła mgr Małgorzata Rucińska z Sekcji Antybiotykoterapii i Kontroli Zakażeń Szpitalnych ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy. Dr n. o zdr. Beata Pilarska z Katedry Urologii Collegium Medicum w Bydgoszczy przedstawiła pracę dotyczącą opieki urologicznej i nietrzymania moczu u kobiet. Dr Elżbieta Kozłowska z Katedry Pielęgniarstwa Zabiegowego Collegium Medicum w Bydgoszczy mówiła o kontroli zdrowia u chorych ze schorzeniami jelit. Z kolei mgr Grzegorz Ulenberg z Katedry Pielęgniarstwa Zabiegowego Collegium Medicum w Bydgoszczy zaprezentował zadania pielęgniarki anestezjologicznej w trakcie zabiegów robotycznych.
Sesja IV poświęcona była zagadnieniom ran przewlekłych o etiologii naczyniowej. Przewodniczyły jej prof. Szewczyk, mgr Izabela Kuberka z Katedry Pielęgniarstwa i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i dr Mościcka. W sesji zaprezentowanych zostało sześć bardzo interesujących prac. Pierwszy temat przedstawiła prof. Szewczyk, prezentując nowości w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce owrzodzeń żylnych kończyn dolnych. Kolejne tematy dotyczyły leczenia ran i aspektów prawnych związanych z podejmowaniem tych czynności przez pielęgniarki. Dr Wierzchowski przedstawił odmienności w leczeniu chorych z zespołem stopy cukrzycowej. Mgr Kamila Pytlak ze Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie przedstawiła problemy opieki nad chorym, u którego wskazane jest zastosowanie biodebridementu. Ostanie zagadnienie w tej sesji omówione zostało przez mgr Korbecką i dotyczyło skoordynowanej opieki farmaceutycznej nad chorym z raną przewlekłą.
W V sesji dr hab. n. med. Krzysztof Tojek, prof. UMK z Katedry Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej Collegium Medicum w Bydgoszczy, dr Mościcka oraz mgr Szumska skupili uwagę uczestników Konferencji na żywieniu chorych. W sesji zaprezentowanych zostało pięć prac. Sesję rozpoczął i zakończył prof. Tojek (ryc. 6). Pierwsza praca dotyczyła żołądkowej przetoki odżywczej, a ostatni temat zamykający sesję dotyczył zasad odżywiania pacjenta bariartycznego. Dr Monika Pierzak-Stępień z Zakładu Żywienia i Dietetyki Instytutu Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum w Kielcach zaprezentowała doniesienia dotyczące oceny skuteczności i wpływu stężenia selenu, chromu i bromu na stan chorych leczonych pozajelitowo. Kolejna praca przedstawiona przez dr Mościcką dotyczyła wpływu odżywiania na proces gojenia owrzodzenia żylnego. Następnie mgr Mateusz Skórka z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie omówił zagadnienia bioimpedencji elektrycznej w procesie leczenia ran przewlekłych.
W VI sesji poświęconej tematyce ran przewlekłych o różnej etiologii, której przewodniczyli dr hab. n. o zdr. Dariusz Bazaliński, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr n. med. Mariola Sznapka z Akademii Górnośląskiej w Katowicach, dr Cierzniakowska, przedstawiono pięć bardzo ciekawych prac. Pierwsza praca zaprezentowana przez mgr Janę Przekwas z Katedry Mikrobiologii Collegium Medicum w Bydgoszczy dotyczyła udziału Pseudomonas aeruginosa w zakażeniu ran przewlekłych. Następnie dr Sznapka omówiła zagadnienia związane z chorobami paznokci i ich wpływem na zaburzenia chodu. Opis przypadku chorego z obrzękiem limfatycznym przedstawiła mgr Kuberka. Mgr Pytlak omówiła zagadnienia związane z wykorzystaniem terapii podciśnieniowej u chorego leczonego ambulatoryjnie. Ostatnia praca dotyczyła kontroli bólu w obrębie rany i zaprezentowana została przez mgr Annę Wójcik z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Podczas ostatniej VII sesji VARIA za stołem prezydialnym zasiadły dr Cwajda-Białasik, dr n. o zdr. Renata Jabłońska z Katedry Pielęgniarstwa Zabiegowego Collegium Medicum w Bydgoszczy i dr Kozłowska. W sesji zaprezentowano pięć prac, w tym cztery badawcze i studium przypadku. Pierwsza wystąpiła dr Jabłońska. Autorka porównywała skuteczność wybranych specjalistycznych metod leczenia bólu u chorych z przewlekłymi zespołami bólowymi kręgosłupa. Kolejną pracę prezentowała Justyna Chudomięt ze Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze Pielęgniarstwa Zabiegowego Collegium Medicum w Bydgoszczy. Analizowała ona wybrane problemy pielęgnacyjne u chorego z owrzodzeniem żylnym, opierając się na studium przypadku. Kolejna prelegentka, dr Karolina Filipska (również z ośrodka bydgoskiego), omówiła wyniki badań dotyczące wypalenia zawodowego w czasie trwania pandemii COVID-19 wśród pielęgniarek na wybranych oddziałach. Irena Borucka – studentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy, należąca do Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze Pielęgniarstwa Zabiegowego, omówiła zagadnienia związane ze strategią TIMERS w odniesieniu do chorego po zabiegu kardiochirurgicznym. Ostatnią pracę podczas konferencji zaprezentowała dr Cwajda-Białasik. Zmierzyła się z problemem oczekiwań pacjentów zagrożonych zespołem stopy cukrzycowej w okresie pandemii COVID-19 (ryc. 7).
Tematyka Konferencji wzbudziła ogromne zainteresowanie w Polsce, co znalazło swoje przełożenie na dobrą frekwencję uczestników wielu specjalności. Potwierdzeniem były zajęte miejsca w sali wykładowej, owocne rozmowy w kuluarach, uczestnictwo w warsztatach, liczna reprezentacja firm medycznych oraz dyskusje i spotkania. Głównym atutem Konferencji była merytorycznie wysoka jakość wystąpień, prezentacji uczestników i zaproszonych gości.
Po dwudniowej wymianie poglądów, doświadczeń naukowych i obserwacji w interdyscyplinarnym gronie specjalistów prof. Szewczyk podsumowała sesje i uroczyście zakończyła IX Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Szkoleniową, dziękując wszystkim za przybycie. Jednocześnie zaprosiła do dalszych działań na rzecz podniesienia poziomu naukowego i klinicznego w zakresie opieki nad chorymi leczonymi operacyjnie i zachowawczo.
1.