Specjalizacje, Kategorie, Działy

Interdyscyplinarna konferencja psychiatryczna

Udostępnij:
Jakie procesy psychologiczne są istotne w rozwoju psychoz? Jakie są podobieństwa, a jakie różnice pomiędzy uzależnieniami od substancji i behawioralnymi? Jak prowadzić farmakoterapię ADHD u osób dorosłych? To tylko niektóre z tematów, jakie zostaną poruszone podczas piątej edycji konferencji Psychiatria – Dialogi Interdyscyplinarne. Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu 7 i 8 października br.
Schizofrenia jest chorobą, która w naszym kraju może dotyczyć nawet 400 tysięcy osób. Połowa chorych ma przy tym objawy negatywne schizofrenii (tzw. ubytkowe). Charakteryzują się one utratą umiejętności do przeżywania i wyrażania emocji, wycofania się chorego z życia, a w rezultacie całkowitą izolacją od świata. Szacuje się, że u ok. 70 proc. osób chorych powyższe przejawy choroby prowadzą do wykluczenia zawodowego i społecznego.

Jednym z największych wyzwań w leczeniu schizofrenii jest właśnie diagnostyka i postępowanie terapeutyczne w objawach negatywnych. Objawy pozytywne w schizofrenii, urojenia czy omamy łatwiej zauważyć i zdiagnozować, natomiast pacjenci ze schizofrenią z przeważającymi i przetrwałymi objawami negatywnymi to osoby niewidoczne i wycofane z życia, które wymagają większej uwagi i opieki. Podczas październikowej konferencji schizofrenia z dominującymi objawami negatywnymi będzie tematem wykładu prof. Jerzego Samochowca, kierownika Katedry i Kliniki Psychiatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, nie jest, jak się powszechnie sądzi, zaburzeniem dotyczącym wyłącznie wieku dziecięcego. Chociaż praktycznie zawsze pierwsze objawy ADHD pojawiają się w tym okresie, to u dwóch trzecich osób symptomy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej utrzymują się również w wieku dorosłym.

Wg różnych szacunków na ADHD cierpi od 2 do 5% populacji osób dorosłych. Zważywszy na to, że współcześnie wciąż wiele dzieci nie otrzymuje właściwej diagnozy, to również znaczna liczba dorosłych wciąż nie wie, co i dlaczego się z nimi dzieje i z czego bierze się ich zachowanie. A objawy ADHD u osób dorosłych mogą być bardzo różne, zarówno impulsywność i napady złości, silne wahania nastroju, jak i trudności z kończeniem rozpoczętych czynności i dostosowywaniem się do nowych sytuacji i zmian. Dobrze prowadzona terapia ADHD daje natomiast bardzo dobre efekty, z reguły stanowiąc połączenie psychoedukacji na temat natury i przyczyn ADHD, psychoterapii, najczęściej poznawczo-behawioralnej oraz farmakoterapii. Na temat tej ostatniej podczas konferencji opowie prof. Wolfgang Retz z Uniwersytetu Kraju Saary.

Psychiatria – Dialogi Interdyscyplinarne to szczególny projekt, który już po raz piąty pozwoli spojrzeć na dziedzinę psychiatrii z różnych perspektyw. W programie wydarzenia przewidziano m.in. wykłady dotyczące procesów psychologicznych kształtujących ryzyko rozwoju psychoz, wykorzystania marihuany i nikotyny w psychiatrii, a także diagnozy zaburzeń osobowości u adolescentów. Będzie również mowa o ewolucji standardów opieki nad zdrowiem osób transpłciowych i niebinarnych, a także roli psychologa w ocenie i przygotowaniu osoby do procesu tranzycji społecznej, medycznej i prawnej.

Zapraszamy do zapoznania się z całym programem i do rejestracji!

REJESTRACJA
 
Konferencje
Jutro
Konferencja stacjonarna

WAWDERM 2024 VII WARSZAWSKIE DNI DERMATOLOGICZNE

Warszawa, 10.10.2024 - 12.10.2024
1 dzień
Konferencja stacjonarna

VII PSYCHIATRIA DIALOGI INTERDYSCYPLINARNE

WROCŁAW, 11.10.2024 - 12.10.2024
5 dni
Konferencja hybrydowa

MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ „KROK PO KROKU"

Kierownictwo naukowe:
prof. Maciej Wilczak
Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej

15 PAŹDZIERNIKA 2024, GODZINA 8:00
15.10.2024
8 dni
Konferencja stacjonarna

HISTEROSKOPIA DIAGNOSTYCZNA I OPERACYJNA W ZNIECZULENIU MIEJSCOWYM "KROK PO KROKU"

Kierownictwo naukowe:
prof. Maciej Wilczak
Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej

POZNAŃ, 18 PAŹDZIERNIKA 2024 R.
8 dni
Konferencja stacjonarna

XI MIĘDZYNARODOWY KONGRES POLSKIEGO TOWARZYSTWA FLEBOLOGICZNEGO ORAZ XI MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA FLEBOLOGIA ESTETYCZNA

POZNAŃ, 18.10.2024 - 20.10.2024
8 dni
Konferencja stacjonarna

XIII KONGRES POLSKIEGO TOWARZYSTWA MEDYCYNY RODZINNEJ

WROCŁAW, 18.10.2024 - 20.10.2024
9 dni
Konferencja online

OPIEKA MEDYCZNA PRZYSZŁOŚCI. NAUKA I DOŚWIADCZENIE A NOWE TECHNOLOGIE

ONLINE, 19.10.2024
15 dni
Konferencja stacjonarna

CHOROBY DEMIELINIZACYJNE OUN – ŚCIEŻKI KLINICZNE

ŁÓDŹ, 25.10.2024 - 26.10.2024
16 dni
Konferencja online

II e-Akademia Farmaceuty Gorące tematy w farmacji

ONLINE, 26.10.2024
19 dni
Webinar

UDAR KRWOTOCZNY I NIEDOKRWIENNY Nowe możliwości terapeutyczne i perspektywy

Kierownik Naukowy:
prof. dr hab. n. med. Bartosz Karaszewski

29 PAŹDZIERNIKA 2024, GODZ. 20:00
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.