Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czynniki wpływające na jakość kolonoskopii u chorych w głębokiej sedacji

Udostępnij:
Jakość kolonoskopii zależy w dużej mierze od kompletności wykonanego badania. Parametrem świadczącym o przeprowadzeniu pełnego badania kolonoskopowego jest osiągnięcie kątnicy. Jest to szczególnie istotne w przypadku kolonoskopii wykonywanych u chorych z podejrzeniem raka jelita grubego, jako że pewien odsetek nowotworów lokalizuje się właśnie w tej części jelita grubego.
Kolonoskopia wykonywana w ramach badań przesiewowych, jako element profilaktyki i programów wczesnego wykrywania raka jelita grubego ma sens wówczas, gdy zbadane jest całe jelito grube. Wciąż jednak pewien odsetek badań jest niekompletnych. Od czego więc zależy to czy badanie będzie kompletne czy nie? Jakie czynniki zależne od pacjenta, a jakie zależne od operatora o tym decydują? Jaki jest wpływ głębokiej sedacji, w której coraz częściej wykonywane jest badanie endoskopowe? Miedzy innymi na te pytania spróbowali odpowiedzieć badacze z Chang Gung Memorial Hospital w Tajwanie. Wyniki analizy opublikowali w jednym z ostatnich wydań Journal of Gastroenterology and Hepatology.
Przeanalizowano 5352 badania kolonoskopowe wykonywane w ramach skriningu raka jelita grubego. Wszystkie kolonoskopie przeprowadzano w głębokiej sedacji z użyciem propofolu. Następnie oszacowano kompletność wykonanych badań i analizowano szereg wpływających na to czynników - związanych z techniką badania oraz związanych z charakterystyką pacjentów uwzględnionych w pracy.
98% kolonoskopii zakończyło się osiągnięciem kątnicy. Średni czas osiągnięcia kątnicy wynosił 5,6±3,2 minuty. Analiza statystyczna pokazała, że wiek powyżej 60 r.ż., zaparcie, złe przygotowanie chorego do badania istotnie zwiększały ryzyko wykonania niepełnej kolonoskopii. Spośród czynników zależnych od techniki badania/operatora – wykazano, że jedynym elementem decydującym w sposób istotny statystycznie o niepowodzeniu w osiągnięciu kątnicy było wykonywanie badania przez 2 operatorów.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.