eISSN: 2084-9850
ISSN: 1897-3116
Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne/Surgical and Vascular Nursing
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
3/2024
vol. 18
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
Artykuł oryginalny

Postrzeganie jakości życia i wsparcia społecznego pacjenta z mechanicznym wspomaganiem układu krążenia oraz jego opiekuna

Emilia Witkowska
1
,
Marta Cebulak
2
,
Irena Milaniak
2

  1. Oddział Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II, Kraków, Polska
  2. Katedra Pielęgniarstwa, Wydział Nauk o Zdrowiu, Collegium Medicum Uniwersytet Andrzeja Frycza-Modrzewskiego w Krakowie, Kraków, Polska
Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne 2024; 18(3): 94-100
Data publikacji online: 2024/10/19
Plik artykułu:
- Postrzeganie.pdf  [0.12 MB]
Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:
 

Wstęp

Niewydolność serca (NS), pomimo ogromnego postępu w leczeniu, stanowi najczęstszą przyczynę zgonu wśród wszystkich chorób układu krążenia. Schorzenie to ma charakter postępujący, występują zaostrzenia choroby, wówczas konieczna jest hospitalizacja i modyfikacja dotychczasowej farmakoterapii. Z racji starzenia się społeczeństwa przewiduje się, że częstość występowania NS będzie rosła, dlatego tak ważne jest wdrożenie odpowiednego leczenia, by poprawić jakość życia oraz zmniejszyć śmiertelność [1, 2]. W zaawansowanym stadium NS ostateczną metodą leczenia jest transplantacja serca (HTX) lub mechaniczne wspomaganie krążenia (MWK). Mechaniczne wspomaganie krążenia można podzielić na krótkoterminowe i długoterminowe. Krótkoterminowe MWK stosuje się w celu odwrócenia hipoperfuzji oraz niedotlenienia organizmu (hipoksji) w czasie wstrząsu kardiogennego i ostrej niewydolności krążenia. Stosowane jest przez krótki czas – od kilku dni do kilku tygodni. Długoterminowe MWK ma zastosowanie, kiedy dotychczasowe leczenie nie spowodowało poprawy czynności serca lub poprawy ogólnego stanu pacjenta. W zależności od stanu klinicznego pacjenta może być stosowane jako leczenie pomostowe bądź terapia docelowa [3, 4].
Najczęstszą formą długoterminowego MWK jest mechaniczne wspomaganie lewej komory serca (LVAD). Urządzenie to pozwala przywrócić perfuzję narządów oraz zdecydowanie poprawić jakoś życia chorych ze skrajną NS, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi zamierzonych efektów. Mechaniczne wspomaganie lewej komory serca początkowo służyło jako pomost do HTX. Obecnie pacjenci z LVAD mogą czekać na przeszczepienie serca nawet kilka lat, a LVAD stało się metodą terapii docelowej u chorych, którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia serca. Pomimo porównywalnych wyników przeżycia w pierwszym roku z HTX wszczepienie MWK typu LVAD niesie wiele powikłań. Zależą one od rodzaju urządzenia, które zostało wszczepione, jak również od profilu pacjenta z NS. Do jednych z najpoważniejszych powikłań należą wykrzepianie pompy, krwawienia, udary mózgu, infekcje, dysfunkcja prawej komory serca oraz niedomykalność zastawki aortalnej. Jednak mimo tak wielu potencjalnych komplikacji, urządzenie to daje szansę poprawy przeżycia i poprawy jakości życia chorych ze skrajną NS nie kwalifikujących się do HTX [5, 6].
Ocena jakości życia z perspektywy pacjentów i ich opiekunów może całkowicie różnić się od przyjętej tezy odnośnie do polepszenia się warunków funkcjonowania w życiu codziennym. Aby ocenić jakość życia, należy wykorzystać wskaźniki obiektywne (status ekonomiczno-społeczny, stan zdrowia) i subiektywne (sposób postrzegania siebie, satysfakcję z życia) [7, 8].
Do chwili obecnej nie sformułowano powszechnie obowiązującej definicji jakości życia. W medycynie spotkamy ich wiele – w ujęciu psychicznym, somatycznym i społecznym. Według Światowej Organizacji Zdrowia na jakość życia wpływa stan emocjonalny, ocena zdrowia fizycznego, samodzielność życiowa oraz relacje z otoczeniem [8]. Życie z wszczepioną urządzeniem LVAD znacząco odbiega od normalnego. Od pacjenta wymaga się skrupulatnego monitorowania stanu zdrowia i rzetelnego przestrzegania zaleceń terapeutycznych. Pacjent musi sumiennie planować harmonogram dnia, aby o niczym nie zapomnieć i czuć się w pełni bezpiecznie. Bardzo często chory zmuszony jest do całkowitej modyfikacji swojego życia [1, 9]. Adaptacja emocjonalna i fizyczna związana z korzystaniem z LVAD wymaga czasu oraz wielu zmian. Pacjenci doświadczają ograniczeń funkcjonalnych i braku niezależności. Powikłania znacząco wpływają na jakość życia, podczas gdy już po implantacji poziom stresu psychicznego jest wysoki. Opiekunowie również odczuwają problemy związane z opieką nad pacjentami z urządzeniem LVAD, lecz ich perspektywa nie jest często uwzględniana. Dlatego ważne jest, aby otwarcie oraz szczegółowo rozmawiać z pacjentami i ich opiekunami w zakresie leczenia, pożądanych celów opieki, powikłań oraz wszystkich obciążeń, jakie niesie wszczepienie LVAD [10].
W literaturze już ponad 50 lat temu pojawił się termin „wsparcie społeczne”, którego jednoznacznej definicji nadal nie ma. Wsparcie społeczne może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na zdrowie, może pomagać w radzeniu sobie z chorobą lub przeciwnie, sprzyjać jej rozwojowi. Sieć społeczna, czyli otoczenie, uważana jest za kluczową podstawę wsparcia społecznego, bowiem może pomóc jednostce w trudnych sytuacjach oraz wpłynąć pozytywnie na jej zdrowie fizyczne i psychiczne. Według badań osoby o ograniczonym wsparciu społecznym częściej chorują zarówno somatycznie, jak i psychicznie. Wsparcie społeczne jest zatem bardzo pożądaną formą wsparcia dla osób w trudnych sytuacjach, a w przypadku choroby pełni rolę mobilizacji do radzenia sobie z problemami i powrotu do zdrowia. Rodzina oraz najbliżsi (sąsiedzi, przyjaciele) są często uważani za główne i najbardziej istotne źródła wsparcia dla osób chorych [11, 12]. Przed operacją wszczepienia MWK pacjent jest przygotowywany psychologicznie, podobnie jak do innych operacji kardiochirurgicznych. Pacjent jest informowany o procesie leczenia, możliwych trudnościach psychicznych i fizycznych związanych z urządzeniem LVAD oraz przygotowywany, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych. Ważne jest także sprawdzenie czy pacjent z urządzeniem LVAD będzie miał wsparcie zarówno instrumentalne, jak i emocjonalne. Sytuacje rodzinne i życiowe mogą negatywnie wpływać na współpracę z pacjentem. Kontakt z opiekunem jest kluczowym elementem opieki, ponieważ mogą oni przejąć obowiązki pacjenta i odczuwać wspólnie z nim trudności. Opiekunowie osób z LVAD mogą także doświadczać depresji i lęku w okresie po operacji. Brak wsparcia u pacjentów z urządzeniem LVAD może utrudniać współpracę, adaptację psychologiczną oraz leczenie [1].
Celem pracy była ocena postrzegania jakości życia i wsparcia społecznego pacjentów z MWK i ich opiekunów oraz wpływ czynników demograficznych na jakość życia badanej grupy.

Materiał i metody

W badaniach wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego, a techniką badawczą była technika ankietowania. Została ona skierowana do chorych z MWK leczących się w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II na Odcinku Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Układu Krążenia i ich opiekunów. Warunkiem włączenia do badania było posiadanie opiekuna, dobry stan kognitywny opiekuna i pacjenta (brak zaburzeń psychicznych) oraz wyrażenie świadomej zgody na udział w badaniu. Do badania włączono pacjentów po zakończonej pierwszej hospitalizacji po wszczepieniu LVAD.
Narzędziem badawczym były standaryzowane kwestionariusze: Berlińska skala wsparcia społecznego (BSSS) i SF-12 (ang. short form-12) oraz pytania demograficzne (7 pytań). Berlińska skala wsparcia społecznego zawiera 5 niezależnych skal, które oceniają: spostrzegane dostępne wsparcie (w tym wsparcie emocjonalne i instrumentalne), zapotrzebowanie na wsparcie, poszukiwanie wsparcia, aktualnie otrzymywane wsparcie (w tym wsparcie emocjonalne, instrumentalne i informacyjne) oraz wsparcie buforująco-ochronne. Wykorzystane części skali łącznie zawierały 38 pytań o charakterze zamkniętym, punktowane były w skali 1–4 („zdecydowanie nie”, „raczej nie”, „raczej tak”, „zdecydowanie tak”). Wyższa liczba punktów oznacza wyższy poziom danego rodzaju wsparcia [13]. Kwestionariusz SF-12 to skala oceny jakości życia w kategorii fizycznej (PCS) i psychicznej (MCS). Składa się z 12 pytań. Na każdą kategorię składa się ocena 4 podskal punktowanych maksymalnie 0–100 pkt. Wyniki w granicach 50 ±10 pkt przyjmuje się za normy. Im wyższy wynik uzyskany z poszczególnych kategorii i skal, tym lepsza ocena jakości życia [14]. Na wykorzystanie kwestionariusza uzyskano licencję QM055707 QualityMetric Incorporated, LLC.
Przystąpienie do udziału w badaniu było poprzedzone podpisaniem świadomej zgody na udział w badaniu, pacjent i jego opiekun byli zapewnieni o poufności zebranych danych.
Do opracowania statystycznego posłużono się programem R (R Project for Statistical Computing). Wykorzystując dane zebrane w badaniach, określono dla danych ilościowych wartości średnich (x̃), odchyleń standardowych (s), median (Q2 = Me), wartości minimalnych (Min.), maksymalnych (Maks.), a także kwartyle dolne (Q1) oraz kwartyle górne (Q3). Wykorzystano również test Shapiro-Wilka w celu sprawdzenia czy rozkłady zmiennych są zbliżone do normalnego. W analizach wyznaczono współczynnik korelacji metodą Spearmana, która umożliwiła analizę zmiennych na skali porządkowej i analizę ilościowych rozkładów zmiennych. Zastosowany test t-Studenta, sprawdzał różnice w analizowanych wartościach średnich 2 grup. Za poziom istotności statystycznej przyjęto współczynnik p < 0,05.

Wyniki

W badaniu wzięło udział 108 ankietowanych, podzielonych na 2 grupy: 54 pacjentów oraz 54 opiekunów. Pacjenci to grupa osób w zdecydowanej większości mężczyzn – wynosiła 96,3%, kobiety stanowiły 3,7%, a opiekunowie to grupa osób z przewagą kobiet – 98,1%, a mężczyźni stanowili 1,9% (tab. 1).
Jakość życia
Do oceny jakości życia posłużono się kwestionariuszem SF-12. Oszacowana została PCS, jak i MCS wśród pacjentów. Im wyższy wynik uzyskany z poszczególnych kategorii i skal, tym lepsza ocena jakości życia. Jakość życia w kategorii fizycznej opiekuna osiągnęła wartości: Min. = 31,2, Q1 = 51,75, Q2 = Me = 55,935, Q3 = 57,62, x̃ = 53,40574, Maks. = 62,75. Jakość życia w kategorii fizycznej pacjenta osiągnęła wartości: Min. = 28,19, Q1 = 37,34, Q2 = Me = 41,87, Q3 = 45,2925, x̃ = 41,44833, Maks. = 57,1. Psychiczna jakość życia opiekuna osiągnęła wartości Min. = 29,88, Q1 = 45,14, Q2 = Me = 49,36, Q3 = 57,4725, x̃ = 50,28537, Maks. = 62,48. Psychiczna jakość życia pacjenta osiągnęła wartości Min. = 33,35, Q1 = 40,845 , Q2 = Me = 45,28, Q3 = 49,8225, x̃ = 45,17815, Maks. 1 = 64,27. Średnia wartość PCS opiekuna jest znacznie większa od średniej wartości PCS pacjenta oraz średnia wartość MCS opiekuna jest większa od średniej wartości MCS pacjenta, zatem PCS i MCS pacjenta z LVAD jest niższa niż jego opiekuna. Różnice istotne statystycznie przedstawia tabela 2.
Rodzaje wsparcia społecznego
Opierając się na wynikach kwestionariusza BSSS, oszacowane zostało wsparcie społeczne w poszczególnych skalach narzędzi wśród pacjentów z LVAD i ich opiekunów. Spośród 5 rodzajów wsparcia najwyższy poziom wsparcia pacjenci uzyskali w spostrzeganym dostępnym wsparciu (średnia 3,42 ±0,08), a w tej kategorii – wsparcie instrumentalne (średnia 3,50 ±0,53). Miara ta odnosi się do dostępności pomocy ze strony innych. Badana grupa najsłabiej oceniła kategorię odnoszącą się do wsparcia buforująco-ochronnego (średnia 2,88 ±0,70) i poszukiwania wsparcia (średnia 2,90 ±0,75) (tab. 3).
Spośród 5 rodzajów wsparcia najwyższy poziom wsparcia osiągnęła grupa opiekunów pacjentów z LVAD w kategorii spostrzeganego dostępnego wsparcia (średnia 3,39 ±0,01). Dominowało wsparcie instrumentalne (średnia 3,43 ±0,64). Najniżej zostało ocenione zapotrzebowanie na wsparcie (średnia 2,91 ±0,56) oraz poszukiwanie wsparcia (średnia 2,93 ±0,80). Tabela 3 przedstawia różnice w wsparciu społecznym między pacjentem a opiekunem. Opiekunowie lepiej oceniają spostrzegane dostępne wsparcie emocjonalne, natomiast pacjenci instrumentalne. Zapotrzebowanie na wsparcie w obu grupach było na takim samym poziomie. Aktualnie otrzymywane wsparcie lepiej oceniają pacjenci, ale wsparcie buforująco-ochronne opiekunowie. Nie wykazano różnic statystycznych pomiędzy rodzajami wsparcia wśród opiekunów i pacjentów.
Kolejnym badanym elementem była ocena związku pomiędzy jakością życia a poziomem wsparcia społecznego pacjenta i jego opiekuna. Do oceny posłużono się współczynnikiem korelacji rang Spearmana, który określił siłę związku między danymi. Wyznaczone wartości współczynnika nie wykazały związku między jakością życia a poziomem wsparcia społecznego pacjenta z LVAD i jego opiekuna (p > 0.05).
Oceniono związek między zmiennymi demograficzno-społecznymi a wsparciem społecznym u pacjenta z LVAD i jego opiekuna. Korelacja między poziomem wsparcia społecznego a miejscem zamieszkania opiekuna |R ^ 2| = 0,23, aktywnością zawodową opiekuna |R ^ 2| = –0,24 oraz wiekiem opiekuna |R ^ 2| = 0,34, wykazała słabą zależność. Biorąc pod uwagę dane demograficzno-społeczne oraz wsparcie społeczne pacjenta z wszczepionym MWK i jego opiekuna, można zauważyć, że na ocenę wsparcia społecznego przez opiekuna mają wpływ: wiek, czynności zawodowe oraz miejsce zamieszkania. Testy korelacji nie wykazały natomiast związku między wsparciem społecznym pacjenta z LVAD i jego opiekuna a pozostałymi zmiennymi demograficzno-społecznymi.
Wyznaczone wartości współczynnika korelacji nie wykazały związku między postrzeganiem wsparcia społecznego oraz jakością życia przez pacjenta z LVAD a jego wiekiem.

Dyskusja

Z racji starzejącego się społeczeństwa liczba pacjentów z NS rośnie. U coraz większej liczby chorych stosuje się chirurgiczne metody leczenia NS. Zaliczamy do nich między innymi wszczepienie MSC typu LVAD [3]. Patrząc na ważność powyższych zagadnień, zdecydowano się na przeprowadzenie badań, dzięki którym oceniono wsparcie społeczne i jakość życia pacjentów z wszczepionym MSC oraz ich opiekunów. Pacjenci lepiej oceniają poprawę PCS niż MCS.
Podobne badanie zostało przeprowadzone w Japonii. Dotyczyło ono oceny zmian w jakości życia pacjentów z LVAD i ich opiekunów. Do badania wykorzystany został kwestionariusz SF-12, który ankietowani wypełniali przed i po wszczepieniu LVAD. Kwestionariusz SF-12 przedstawia wyniki badań ankietowanych pacjentów: przed wszczepieniem LVAD-PCS: 22,8 (15,6–35,9), oraz po wszczepieniu LVAD-PCS: 37,7 (29,1–49,9), a także przed wszczepieniem LVAD-MCS: 48,6 (40,9–57,2), oraz po wszczepieniu LVAD-MCS: 56,9 (52,4–64,5). Przedstawione również zostały badania opiekunów pacjentów przed wszczepieniem LVAD-PCS: 61,1 (48,2–64,1), oraz MCS: 48,0 (41,1–52,3), a także po wszczepieniu LVAD-PCS: 53,7 (50,5–59,6), MCS: 50,7 (42,7–56,3). Analizując wyniki pacjentów i opiekunów po wszczepieniu LVAD, można stwierdzić, że są one bardzo zbliżone do uzyskanych rezultatów badań własnych [15].
Następne dane na temat jakości życia po wszczepieniu LVAD przynoszą badania Brouwersa i wsp. Badania zostały przeprowadzane w czasie 12 miesięcy od operacji. Średnie wyniki badań wyniosły: PCS – 30,5 ±1,2, MCS – 39,3 ±1,5. Wyniki te są znacznie niższe od uzyskanych wyników własnych w grupie pacjentów z LVAD. Pacjenci uzyskali fizyczną poprawę stanu zdrowia po około 3 miesiącach obserwacji. Pomimo że ogólna ocena dobrostanu pacjentów uległa poprawie, to można było dostrzec znaczące różnice zależne od indywidualnego przebiegu choroby [16]. Dlatego ważne jest, aby w dalszym ciągu poprawiać jakość opieki oraz wyniki terapii LVAD.
Kolejne badania, które przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, miały na celu ocenę wpływu wsparcia społecznego na postrzeganie jakości życia przez opiekunów pacjentów z LVAD. Pokazały one, że odczuwane wsparcie społeczne nie zmieniło się istotnie wraz z upływem czasu od wszczepienia LVAD. Zmniejszone obciążenie i odczuwanie wsparcia społecznego było powiązane z postrzeganiem jakości życia opiekunów LVAD [17]. Temat wpływu wsparcia społecznego na odczuwanie stresu oraz jakości życia pacjentów z LVAD zostały zgłębione w 2 amerykańskich klinikach z udziałem wystandaryzowanych narzędzi badawczych. Wyniki badań pokazały, że odczuwanie wsparcia społecznego wpływa pozytywnie na ocenę jakości życia i poprawę stanu psychospołecznego. Badanie własne natomiast nie potwierdziły zależności pomiędzy jakością życia pacjenta i opiekuna a wsparciem społecznym [18].
Wszczepienie MSC zmienia dotychczasowe życie nie tylko pacjentów, ale także ich opiekunów. Niestety w dalszym ciągu bardzo mało jest badań na temat oceny jakości życia i wsparcia społecznego wśród pacjentów z wszczepionym MSC oraz ich opiekunów.

Wnioski

Wyniki badań pokazują, że zdecydowanie lepiej oceniają jakość życia opiekunowie pacjentów z LVAD niż sami chorzy. W podziale na PCS i MCS pokazano, że istnieją różnice w ocenie PCS, jak i MCS pacjenta i jego opiekuna. Nie istnieje zależność między oceną jakości życia a wsparciem społecznym wśród ankietowanych.
Biorąc pod uwagę dane demograficzno-społeczne oraz wsparcie społeczne pacjenta z wszczepionym MSC i jego opiekuna, można zauważyć, że na ocenę wsparcia społecznego przez opiekuna ma wpływ jego wiek, aktywność zawodowa oraz miejsce zamieszkania.
Przeprowadzone badania pokazały, że wiek pacjentów z wszczepionym MSC nie ma znaczenia w ocenie jakości życia oraz wsparcia społecznego. Im dłuższy czas od wszczepienia MSC, tym ocena jakości życia w kategorii psychicznej jest gorsza, wzrasta natomiast ocena PCS u pacjenta z LVAD, jak i również u jego opiekuna.
W celu poprawy MCS konieczne jest zapewnienie wsparcia psychologicznego dla pacjentów i ich opiekunów.

Deklaracje

1. Na przeprowadzenie badań uzyskano zgodę Komisji Bioetycznej – KBKA/23/0/2021.
2. Podziękowania: Brak.
3. Zewnętrzne źródła finansowania: Brak.
4. Konflikt interesów: Brak.
Piśmiennictwo
1. Siwińska J. Psychologiczna pomoc pacjentom poddawanym transplantacji serca i operacji wszczepienia mechanicznego wspomagania krążenia. Sztuka Leczenia 2018; 1: 37-42.
2. Kałużna-Oleksy M. Niewydolność serca w Polsce. Realia, koszty, sugestie poprawy sytuacji. Innowo. Instytut Odpowiedzialnego Rozwoju, Warszawa 2020.
3. McDonagh TA, Metra M, Adamo M i wsp. Wytyczne ECS 2021 dotyczące diagnostyki i leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca. Kardiol Pol 2022; 80 : 1-140.
4. Nessler J, Siniarski A, Leszek P. Expert opinion of the Heart Failure Working Group of the Polish Cardiac Society on the use of dapagliflozin in the treatment of heart failure with reduced ejection fraction. Kardiol Pol 2021; 79: 363 371.
5. Szyguła-Jurkiewicz B, Konsek K, Kurkiewicz K i wsp. Mechaniczne wspomaganie krążenia u chorych ze skrają niewydolnością serca. Choroby Serca Naczyń 2020; 17: 216-224.
6. Aissaoui N, Jouan J, Gourjault M i wsp. Understanding left ventricular assist devices. Blood Purif 2018; 46: 292-300
7. Babicz-Zielińska E, Bartkiewicz J, Tańska M. Jakość życia osób starszych i jej determinanty. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 2021; 1: 51-67.
8. Ślęczek-Czakon D. Pojęcie jakości życia. Aspekt medyczny i bioetyczny. Stud Philosoph Wratislavia 2018; 13:19-31.
9. Milaniak I. Pielęgnacja chorych we wczesnym okresie po wszczepieniu systemu wspomagania lewokomorowego – LVAD. W: Kompleksowa rehabilitacja w kardiochirurgii. Piwoda A (red.). Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022, 151-152.
10. Adams EE, Wrightson ML. Quality of life with an LVAD: a misunderstood concept. Heart Lung 2018; 47: 177-183.
11. Kózka M. Wsparcie społeczne w chorobie. Dostęp: http://www.wydawnictwopzwl.pl/download/226270100.pdf (cytowanie: 29.03.2024).
12. Uchmanowicz I, Lisiak M, Lelonek M i wsp. Curriculum dla pielęgniarki niewydolności serca. Zeszyty edukacyjne. Kardiol Pol 2020; 4: 78-83.
13. Łuszczyńska A, Kowalska M, Mazurkiewicz M i wsp. Berlińskie skale wsparcia społecznego (BSSS): wyniki wstępnych badań nad adaptacją i ich własnościami psychometrycznymi. Stud Psychol 2006; 3: 17-27.
14. Młyńczak K, Golicki D. Psychometric properties of the Polish version of SF-12v2 in the general population survey. Expert Rev Pharmacoecon Outcomes Res 2022; 22: 465-472.
15. Suzuki F, Sato H, Akiyama M i wsp. Changes in the quality of life of patients with left ventricular assist device and their caregivers in Japan: retrospective observational study. Tohoku J Exp Med 2022; 257: 45-55.
16. Brouwers C, de Jonge N, Caliskan K i wsp. Predictors of changes in health status between and within patients 12 months post left ventricular assist device implantation. Eur J Heart Fail 2014; 16: 566-573.
17. Petty M, Savik K. LVAD family caregivers: impact of social support (SS) on perceived burden and quality of life (QOL). J Heart Lung Transplant 2012; 31: 17-18.
18. Bidwell JT, Lyons KS, Mudd JO i wsp. Patient and caregiver determinants of patient quality of life and caregiver strain in left ventricular assist device therapy. J Am Heart Assoc 2018; 7: 1-10.
Copyright: © 2024 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.