Sejm

Głosowanie w sprawie depenalizacji aborcji – wyniki ►

Udostępnij:

Sejm nie uchwalił nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji.

Pod koniec czerwca sejmowa komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży pozytywnie zaopiniowała pierwszy z procedowanych projektów – ten zaproponowany przez Lewicę, w którym przewidziano częściową depenalizację, usuwając przestępstwo pomocy w aborcji. W projekcie uchylono par. 1 art. 152 Kodeksu karnego, który przewiduje karę do trzech lat więzienia za przerwanie cudzej ciąży.

12 lipca głosowano w tej sprawie. 

Za uchwaleniem ustawy było 215 posłów, przeciw 218, wstrzymało się dwóch, a 35 nie wzięło udziału w obradach.

Udostępniamy fragment posiedzenia.


Wideo pochodzi ze strony internetowej: www.sejm.gov.pl/312111.

Szczegóły
154 posłów z Koalicji Obywatelskiej chciało uchwalenia nowelizacji. Z KO nie głosowało trzech posłów – Roman Giertych, Krzysztof Grabczuk i Waldemar Sługocki.

Nowelizacja nie przekonała 24 polityków z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Za były Maria Agnieszka Kłopotek, Urszula Pasławska, Magdalena Sroka i Jolanta Gzik-Zięba.

Co z Polską 2050 Szymona Hołowni? 30 osób chciało nowelizacji, dwie osoby były nieobecne – to Agnieszka Buczyńska i Paweł Zalewski.

Wszyscy z Lewicy byli za, wszyscy z Konfederacji przeciw – podobnie jak ci z Prawa i Sprawiedliwości (z wyjątkiem Moniki Pawłowskiej, która się wstrzymała).

Posłowie z PiS i Konfederacji przyjęli wynik gromkimi brawami.

Udostępniamy wyniki.




Sprawdzian dla koalicji
Projekt, który znosiłby kary za wspieranie kobiet przerywających ciążę, określany był jako sprawdzian dla koalicji. Jeśli on nie zyskał poparcia, to – wydaje się – ustawy liberalizujące aborcję tym bardziej tego nie zrobią.

Przeczytaj także: „Co z depenalizacją aborcji?”.

Menedzer Zdrowia youtube


 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.