123RF

Kiedy opieka koordynowana i KOS-zawał dla wszystkich pacjentów?

Udostępnij:

Grupa posłów zapytała Ministerstwo Zdrowia, w jaki sposób i w jakim terminie Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza objąć wszystkich pacjentów opieką koordynowaną w POZ oraz opieką koordynowaną KOS-zawał. – Proces całkowitego wdrożenia opieki koordynowanej może potrwać nawet do pięciu lat – odpowiada resort. 

Wprowadzona w październiku 2022 r. opieka koordynowana jest udanym krokiem w kierunku poprawy jakości świadczeń medycznych w Polsce. Uzyskany dzięki temu efekt synergii przynosi pozytywne rezultaty w leczeniu pacjentów przewlekle chorych i leczonych w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej – podkreślają posłowie. 

Podobnie jest w przypadku programu KOS-zawał, który od 2017 roku poświęcony jest pacjentom po zawale serca. 

Posłowie zapytali resort zdrowia, w jaki sposób i w jakim terminie NFZ zamierza objąć wszystkich pacjentów opieką koordynowaną w POZ oraz opieką koordynowaną KOS-zawał.

Specyfika opieki koordynowanej 

Wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz, opierając się na opinii przekazanej przez NFZ, wskazuje, że wdrożenie od 1 października 2022 r. w ramach podstawowej opieki zdrowotnej nowego zakresu, jakim są świadczenia opieki koordynowanej, stanowiło właściwy krok w kierunku poprawy dostępności i jakości udzielanych świadczeń opieki medycznej dla pacjentów z chorobami przewlekłymi. Niemniej jednak, jak podkreśla fundusz, wprowadzenie nowego modelu realizacji świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej wymaga od podmiotów leczniczych wdrożenia nowych standardów organizacyjnych i medycznych, które prowadzą do integracji i koordynacji etapów opieki nad pacjentem, w tym profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia.

– Specyfika opieki koordynowanej polega na tym, że lekarz POZ uzgadnia wraz z pacjentem indywidualny plan opieki medycznej (IPOM), który to uwzględnia nie tylko niezbędne badania diagnostyczne, ale również konsultacje z lekarzami specjalistami, dietetyczne oraz porady edukacyjne. Nowy typ porady, jaką jest porada kompleksowa, jest jednocześnie poradą podsumowującą osiągnięte efekty leczenia, podczas której następuje także weryfikacja przestrzegania przez świadczeniobiorców zaleceń terapeutycznych – tłumaczy wiceminister.

Podkreśla, że zmiana organizacji działania podmiotu leczniczego w opiece koordynowanej, wymaga od osób zarządzających i personelu placówki odpowiedniego przygotowania, ale przede wszystkich akceptacji wdrożonych zmian. Z tego też względu – jak dodaje – termin wdrożenia opieki koordynowanej w poszczególnych podmiotach POZ pozostaje w gestii osób zarządzających danym podmiotem leczniczym.

Wiceminister zdrowia zaznacza, że po 1,5 roku od wdrożenia opieki koordynowanej w POZ już ponad 35 proc. – tj. 2146 – placówek przystąpiło do jej realizacji.

– Ta liczba z miesiąca na miesiąc sie zwiększa. Oddziały wojewódzkie NFZ, wprowadzając opiekę koordynowaną prowadziły liczne spotkania informacyjne dla świadczeniodawców, których celem było zachęcenie poszczególnych podmiotów do realizacji świadczeń z zakresu opieki koordynowanej – stwierdza Szafranowicz.

Wsparcie FEnIKS-a

Zwraca również uwagę, że obecnie dzięki wsparciu europejskiego funduszu inwestycyjnego w obszarze zdrowia – program FEnIKS – podmioty lecznicze realizujące umowy w ramach POZ, a w szczególności te wykonujące świadczenia w budżecie powierzonym opieki koordynowanej, będą mogły skorzystać z grantów na doposażenie swoich podmiotów, co dodatkowo powinno wpłynąć na zapewnienie odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń w ramach POZ.

Wiceminister Szafranowicz podaje, że obecnie precyzyjne określenie terminu objęcia wszystkich pacjentów opieką koordynowaną w podstawowej opiece zdrowotnej nie jest możliwe.

– Z doświadczeń innych krajów wdrażających podobne rozwiązania wynika, że proces całkowitego wdrożenia opieki koordynowanej może potrwać nawet do pięciu lat i w takiej też perspektywie należy spodziewać się znaczących efektów poprawy standardów opieki realizowanej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w osiąganiu korzystnych trendów w poprawie jakości życia i stanu zdrowia świadczeniobiorców, z uwzględnieniem zmian demograficznych – wyjaśnia.

Kompleksowa opieka KOS-zawał 

Wiceminister zdrowia przypomina, że NFZ podejmuje cyklicznie działania mające na celu objęcie opieką koordynowaną w ramach KOS-zawał jak największej liczby pacjentów po zawale mięśnia sercowego.

Zgodnie z obowiązującą organizacją udzielania świadczenia koordynacja wszystkich działań związanych z opieką nad pacjentem trwa w okresie 12 miesięcy od wystąpienia zawału serca.

Wiceminister wskazuje, że od 2018 r. kompleksowa opieka KOS-zawał jest jednym z priorytetów funduszu w kontraktowaniu umów w rodzaju leczenie szpitalne – świadczenia kompleksowe, a liczba zawieranych umów stale się zwiększa. Według aktualnych danych na 23 lipca 2024 r. zostało podpisanych 112 umów na realizację KOS-zawał, a dla porównania w 2023 r. było to 103 umowy.

Resort widzi problem 

W ocenie wiceministra istotnym problemem dla świadczeniodawców, uniemożliwiającym im zawarcie umowy na realizację KOS-zawał,  jest zapewnienie potencjału do realizacji świadczeń w zakresie wczesnej rehabilitacji kardiologicznej po zawale mięśnia sercowego. Z tego też względu świadczeniodawcy decydują się na realizację świadczeń w tym zakresie na zasadach ogólnych.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.