Ministerstwo Zdrowia

W resorcie zdrowia odbyło się spotkanie z przedstawicielami OZPSP

Udostępnij:

– W najbliższym czasie w każdym województwie odbędą się spotkania z wojewodami, kierownikami wydziałów zdrowia, dyrektorami NFZ, podczas których poinformujemy o tym, jakie mamy plany w związku z nowelizacją ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Będzie mowa o zmianach systemowych – poinformował wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna spotkała się w poniedziałek, 2 września, z przedstawicielami Ogólnopolskiego Porozumienia Pracodawców Szpitali Powiatowych. Udział wzięli również przedstawiciele NFZ i AOTMiT.

– Było to najdłuższe spotkanie naszego zarządu z minister Leszczyną – powiedział na briefingu prasowym zorganizowanym po spotkaniu Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. – To było ważne i potrzebne spotkanie, bo to jest bardzo ważna systemowa zmiana, która pozwoli szpitalom sięgnąć po środki z KPO. Ustaliliśmy harmonogram spotkań, aby dyrektorzy szpitali wiedzieli, o jakie środki mogą się starać i jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać – mówił prezes OZPSP. 

Zaznaczył, że wokół zapisów nowelizacji brakowało dobrego przepływu informacji. – Narastało wiele opinii i nieprawdziwych informacji zamiast faktów. Minister Leszczyna zapewniła nas, że te kanały informacyjne będą mocno udrożnione, na czym nam bardzo zależy. Dlatego, jak mówił wiceminister Szafranowicz, odbędą się spotkania w województwach, spotkania z dyrektorami szpitali powiatowych, po to, aby nikt nie miał wątpliwości w jakim kierunku idziemy. Ustaliliśmy również, że minister zdrowia będzie kontaktowała się ze Związkiem Powiatów Polskich, aby ustalić pewne działania informacyjne – poinformował prezes Malinowski. 

– Przedstawiliśmy również nasze uwagi do projektu ustawy. Usłyszeliśmy też, że jest to pierwsza zmiana, jeżeli chodzi o zmiany systemowe, i będą następne. O tym nie mieliśmy pojęcia – dodał prezes OZPSP.

Przyznał także, że podczas spotkania została poruszona kwestia niesfinansowanych świadczeń nielimitowanych. – Ustaliliśmy, że NFZ postara się w jak najszybszym czasie zapłacić te nadwykonania. To jest zobowiązanie, które jest po stronie funduszu i mamy nadzieję, że uda się ten temat rozwiązać do końca września – powiedział.

Prezes Malinowski odniósł się również do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia, która, jak wskazał,  jest „bardzo krzywdząca”. – Tych pieniędzy brakuje w większości szpitali. Aby zapłacić wynagrodzenia, musimy zapracować na nie. (...) Obecnie są szpitale, które 90–95 proc. przychodów przeznaczają na wynagrodzenia, a to prowadzi do zadłużenia – mówił.

– Nie mamy za co leczyć. Tak być nie może – zaznaczył prezes OZPSP.

Przekazał również, że szefowa MZ zapewniła o tym, że zasada dobrowolności przystąpienia do zmian będzie obowiązywała i tu się nic nie zmieni. – Spotkanie było ważne, żeby porozmawiać o projekcie, naszych uwagach i usłyszeć tę rozszerzoną interpretację ze strony minister zdrowia – podkreślił prezes Malinowski.

– Mamy nadzieję, że spotkanie z minister zdrowia przyniesie konkretne i wymierne efekty, jeżeli chodzi o przyszłość – podsumował prezes Waldemar Malinowski.

Podczas briefingu wiceminister Jerzy Szafranowicz został zapytany o planowaną konsolidację porodówek. Jak zapewnił, te oddziały porodowe, które przyjmują 100, 200 czy 300 porodów, zostaną utrzymane, jeśli w danym mieście powiatowym kobieta w ciąży będzie miała za daleko, aby dotrzeć do szpitala. Podkreślił, że będą wówczas finansowane w formule ryczałtowej lub podniesiona zostanie wycena porodu.

Wyjaśnił również, że konsolidacja porodówek będzie dotyczyła szpitali z oddziałami porodowymi oddalonymi o kilka kilometrów, na których odbywa się rocznie 300–400 porodów.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.